Bazı öğrenciler makale yazmanın yüksek lisans mezuniyet şartı olup olmadığını merak ediyor. Bu sorunun yanıtını verelim. Yüksek lisansta mevzuat gereği makale yazma şartı yoktur. Ancak birçok derste hocalarınız final yerine makale yazma ödevi verebilir. Tabi ki bu ödevlerin yayınlanma zorunluluğu yoktur. Ama güzel bir ödev ortaya çıkarırsanız hocanız yayın ya da bildiri gibi önerilerini sizinle paylaşacaktır. Bazı hocalar da enstitüde böyle bir şart olmamasına rağmen danışmanı olduğu kendi öğrencileri için yayın şartı koyar. Bunu öğrencisine zaten söyler.

Bazı üniversiteler ise kendi lisansüstü yönetmeliklerinde mezuniyet için yayın şartı koyabilir. Bunu enstitü sitesinde bulabileceğiniz yönetmeliğe bakarak ya da enstitü öğrenci işlerine sorarak öğrenebilirsiniz. Böyle bir şart varsa tez savunma tarihi alabilmeniz için yayına en azından kabul edilmiş bir makalenizin olması gerekir. Yayınlanmış olması şart değildir kabul edilmiş olması yeterlidir. Bunun için en azından 1 yıl önce hazırlığa başlamanız gerekir. Eğer yayın şartını yerine getirmemişseniz ve dönem hakkınız bitmek üzere ise sırf bu yüzden atılıp emekleriniz boşa gidebilir. Kesinlikle vakitlice bunu da halledin. Danışmanınız ilgili biri değilse sizi uyarmayabilir. Makalenizin 1. Yazarı siz diğer yazar danışmanınız olması gerekir. Bunu unutmayın.

Doktorada ise yayın şartının mevzuat gereği olduğunu belirteyim. Yani hoca ya da enstitü değil yökün lisansüstü eğitim yönetmeliğinde bu şart mevcut.

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres ve kaynak göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz. Kevser Bozkurt


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: