Yüksek lisans yapmaya başladığınızda en çok zorlanacağınız konular; atıf, kaynakça, araştırma yöntemi, örnekleme, veri toplama, spss, analiz gibi konular olacaktır. Bu konularda yol gösterici rehber kitaplar alıp ihtiyaç duyduğunuzda bu kitaplara başvurmanız sürekli birilerine sormaktan daha kolay olacaktır. Bu yazımda kesinlikle almanız gereken kitapları tanıtacağım.

Bilimsel araştırma yöntemleri

Bu kitap makalelerde bolca atıfına rastladığımız temel kitaptır. İçinde tüm araştırma yöntemleri ve apa kurallarına göre metin içi atıf ve kaynakça yazımı konuları sade bir şekilde anlatılmıştır. Mutlaka bir tane alın.

Nitel araştırma yöntemleri

Bu kitap nitel araştırma yöntemlerini her yönden ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Temel nitel araştırma yöntemleri, nitel araştırmalarda örnekleme, veri toplama, veri analizi teknikleri, geçerlik ve güvenirlik sağlama yöntemleri baya detaylı amlatılmıştır. Tüm nitel yöntem kullanan Türkçe makalelerde bu kitaba atıf yapıldığını görebilirsiniz.

Eğitimde bilimsel araştırma yöntemleri

Bu kitap eğitimde yapılan araştırmalar için Araştırma yöntemlerini sade bir şekilde anlatmaktadır. Örneklerle açıklamakta ve oldukça öğreticidir.

Nitel araştırma ve değerlendirme yöntemleri

Bu kitap da nitel araştırmalar için rehber niteliğindedir. Oldukça kapsamlıdır. Yabancı makalelerde bolca atıf yapıldığını farketmişsinizdir. Türkçe çevirisi olduğu için okumak da çok kolay.

Veri analizi el kitabı & spss uygulamaları

Bu iki kitap da spss uygulamalarını, araştırma amaçları, hangi istatistik kullanılacağı, spss kullanımı ekran görüntüleri ve örnek uygulamaları ile gayet öğreticidir. Mavi olan örnek verilerle uygulama yaptırıyor. Yeşil olan ise daha kapsamlı, analizin amacından başlayarak konunun tamamen kavranmasını hedefliyor.

Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres ve kaynak göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: