İlk defa tez yazan öğrenciler tezi danışmana gönderince yüksek intihal uyarısı ile karşılaşabiliyor. Bu yazıda bu meseleyi biraz aydınlatacağım.

Önce şunu söyleyelim çıkan oran intihal değil benzerlik oranıdır. Yani size verilen %20 %30 kotası benzerlik kotasıdır. Yani intihal zaten hiç yapamazsınız. Atıfını yaptığınız, kaynağını gösterdiğiniz halde çıkan benzerlik için intihal denmez. Ama yine de tezinizin özgünlüğünü bozacağı için yüksek benzerlik de istenmez. Bu benzerliği turnitin gibi programlar kelimeleri ve sıralamasını daha önce yüklenen araştırma raporları ile karşılaştırarak tespit eder. Tezinizin kapak sayfası, içindekiler, teşekkür, vs gibi sayfaları ve kaynaklar sayfaları programa yüklenmez. Eğer hocanız bu sayfaları da yüklüyorsa onu uyarın.

Tezinizde benzerlik oranı yüksek çıktıysa çok fazla kopyala yapıştır yapmış olabilirsiniz. Onları kendi cümlelerinizle yeniden düzenleyin. Hocanızın vereceği raporda benzer çıkan cümleler işaretli olur. O cümle ve paragrafları tek tek düzeltin. Aynı ifadeyi farklı biçimde yazın. Eski cümledeki kelimeleri değil aynı anlamı verecek eşanlamlılarını kullanın. İfadeyi uzatın kısaltın ama kendi cümlenizi kurun. Tablo aldıysanız bunları aldığınız yeri göstererek resim formatında yükleyin. Büyük alıntılar (aynen alınan metinler) yapmayın. Eğer imkanınız varsa daha çok yabancı kaynakları çalışın. Yabancı dildeki kaynakları aynen Türkçe’ye çevirip kullansanız bile benzer çıkmaz. Yine de okuyup anladığınızı yazmanız daha doğru olur. Kendi cümlenizi kurdunuz diye kaynağa atıf yapmayı ihmal etmeyin. Cümleyi doğrudan almamış da olsanız yine de atıf yapmanız şarttır. Yoksa aşırma yapmış olursunuz. Şu yazıda açıkladığım gibi. https://lisansustuegitim.net/2023/03/19/bilimsel-arastirmalarda-etik-ihlal/

Bütün bunlara dikkat ederseniz hiç sıkıntı çekmezsiniz. Herkese başarılar ve iyi çalışmalar dilerim. Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres ve kaynak (link vermeden) göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: