Arkadaşlar yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle üniversitelerde uzaktan eğitim kararı alındı biliyorsunuz. Şimdi tüm öğrenciler Nisan ayında yeniden değerlendirme yapıldığında tekrar yüzyüze eğitim kararı alınır mı diye merak ediyor.

Üniversitelerde kyk yurtlarına depremzedeleri yerleştirmek ve deprem bölgesindeki Üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin ve görev yapan öğretim görevlilerinin geçiş sürecine adapte olabilmesi için bu kararın alındığını düşünüyorum. Şu anda deprem bölgesindeki Üniversitelerde diğer üniversitelere eşleştirme yapılarak sorun aşılmaya çalışılıyor. Ama uzaktan eğitim kararını duyan birçok öğrenci çoktan evini boşaltıp memleketine döndü bile. Bu yüzden Nisan ayında hadi artık yüzyüze devam edeceğiz herkes geri gelsin deneceğini sanmıyorum. Uzaktan seçeneği bu dönem sonuna kadar devam edecektir. En azından hibrit kararı çıkacaktır yani isteyen öğrenci uzaktan, isteyen öğrenci de yüzyüze katılabilecektir. Bu durumdan hocaların çok memnun olmayacağını da düşünürsek birçok ders uzaktan devam edecek olup bir iki hoca hibrit yapmak isteyecektir. Teorik derslerin uzaktan da gayet yeterli yapıldığını düşünürsek dönem sonuna kadar uzaktan devam edeceğini yüksek ihtimal görüyorum. Bu kararın altyapısını hazırlamak için size de anket tarzı bir tarama yapılarak öğrencilerin çoğunluğu uzaktan istiyor diyerek devam ettireceklerdir. Bu yüzden dönem ortası gelin derler mi diye korku içinde olmanıza gerek yok. En fazla finaller yüzyüze olsun kararı çıkabilir ki onun da düşük ihtimal olduğunu düşünüyorum.

Sonuçta milyonlarca insanın etkilendiği bir felaket yaşadık. Özel otellerin de milyonlarca insanı alamayacağı ve almak zorunda olmadığı da ortada. Elbette devlet kendi imkanlarını sorunu çözmek için kullanacaktır. Bize düşen her şeyde elimizden geleni yapmak. Uygulamalı dersler ve stajların kendi yerel imkanlarımızla yapılabileceğini yapılamayanların da yaz döneminde sıkıştırılmış bir program halinde uygulanacağını yüksek ihtimal görüyorum. Yani öğretmenlik stajı mesela bulunduğunuz ilçedeki okullarda yapın diyebilirler. Öğrencileri ters köşe yapmadan çözüm bulunacaktır. Herkese başarılar dilerim. Uzaktan eğitim ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğim yazıyı da okumak isteyebilirsiniz. https://lisansustuegitim.net/2023/02/13/universitelerde-uzaktan-egitim-nasil-yapilir/

Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres ve kaynak göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: