Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, öğretim üyesi

Bu yazıda farklı akademik kadroları biraz inceledim.

Araştırma görevlisi halihazırda yüksek lisans yapan veya doktora yapan öğrencilerin başvurabileceği kadrolardır. Bu kadroda çalışırken yüksek lisans biterse 6 ay içinde doktoraya kabul almak şarttır. Ders verme yükümlülükleri yoktur. ALES ve dil puanı şartı vardır. Mülakat da yapılır. Doktora bitince kadro ile ilişik kesilir. Genelde uygulama derslerini yürütürler. Bir profesörün veya doçentin asistanıdır. Araştırma, deneyler gibi görevleri yerine getirir. Kalıcı bir kadro olmadığı için Araştırma görevlileri doktora bitince doktor öğretim üyesi olmaya bakar. Başvuru döneminde 35 yaşını doldurmamış olma şartı vardır. Başka işte çalışılmasına izin verilmez. Tam Gün kadrodur. Genelde yüksek lisans öğrencileri için açılır ama doktora öğrencileri de başvurabilir.

Öğretim görevlisi de ales ve dil puanı ile ders vermek üzere ilana başvurur. Lisans veya yüksek lisans mezunu olabilir. Üniversitelerde ortak temel dersleri verirler. Yayın yapma şartı yoktur. 2 yıllık mesleki tecrübe aranır. Başka bir işi varken de öğretim görevlisi olunabilir. Doktora şartı yoktur. Yaş şartı yoktur.

Öğretim üyesi doktora mezunu süreli sözleşmeli bir kadrodur. Doçent olunca daimi kadroya geçer. Yayın yapma zorunluluğu vardır. Yükselmek için bu kadroya alınmak gereklidir. Araştırma görevlisi öğrenci iken öğretim üyesi doktora mezunudur. Hem ders verir hem araştırma yapar. Bölümdeki asıl dersleri bu hocalar verir. Yaş şartı yoktur.

Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: