Daha önce nasıl ders çalışılması gerektiğini yazdım. Ders çalışıyormuş gibi yapıp saatlerini hatta yıllarını boşa harcayanları gördükçe nasıl çalışılmaması gerektiğini de yazayım dedim.

Ders çalışmaya başlamadan önce telefonunuzu masanın üzerine kitabın yanına koyun. Sessize de almayın. Siz ders çalışırken gelen bip seslerine hemen dönüp bakın. Belli olmaz siz ders çalışırken ülkede darbe filan olur. WhatsApp mesajları veya instagram likelarını mutlaka takip edin. Sürekli online olun sonra kesinlikle içinizden ders çalışmak gelmesin mesela şu saatte dışarıda arkadaşlarla kafede veya alışverişte hatta bunlara da gerek yok reels videosu izleyerek ne kadar eğleneceğinizi ve neler kaçırdığınızı hayal edin. Kitabın başına oturmak için mutlaka tam saati bekleyin, önce müzik açın. Müzik zaten hiç etkilemez sıkıntı yok. Pencereden dışarıyı görecek şekilde oturun ve masada da bol renkli, civcivli, janjanlı bir şeyler olsun. Böylece sıkıcı ders yerine arada kendinizi eğlendirebilirsiniz. Çalışmak için 19 kitap birden çıkarın bir ona bakın bir diğerine. Hatta konu da belli olmasın bir o konuya çalışın bir diğerine. Dikkatinizi toplamakta zorluk çekince arada odadan çıkıp yan odada oyun oynayan kardeşinize veya tv izleyen annenize carlayın. İleride sınavı kazanamayınca suçlayacak birileri lazım çünkü. Arada birkaç gün çalışmayı bırakın. Her gün ders çalışılmaz. Düzenli her gün ders çalışanlar hep ütopya. Hele günde 400 soru çözen ancak Türkiye birincisi olabilir. Günde 40 soru çözsen yeter. Çözünce netlerine bak ama yanlış çıkanlara – (eksi) koy geç. Çözümlerine filan bakma. Bir de çalışırken hep en sevdiğiniz dersin en iyi bildiğiniz konusunu çalışın. Bilmediğiniz konuya hiç başlamayın. Zaten okulda öğrenmediğiniz bir konuyu kendi kendinize öğrenemezsiniz. Boşuna vakit harcamayın.

1 saat filan dolunca çalışmayı bırakın ya da mola verin ama moladan çıkış yapmayın. Zaten rakipler de çalışmıyordur. Kim bu kadar ders çalışır ki. Sınav yaklaşınca daha konuların yarısı bile bitmemişse telaş etmeyin. Son hafta çalışırsınız. Yetişmezse de sorun yok. Bilemediğiniz soruları da atarsınız olur biter.

Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres ve kaynak göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.

Nasıl ders çalışılması ile ilgili derece yaptıran tekniklerimi anlattığım yazım aşağıdaki bağlantıdadır. https://lisansustuegitim.net/2022/11/20/nasil-ders-calisilir/


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: