Yüksek lisans ve doktora ilanlarında öğrenci kontenjanı da belirtilir. Peki diyelim 15 kontenjan vardı ve 10 başvuru yapıldı herkes kabul edilir mi.

Üniversiteler tezsiz yüksek lisans için diploma notuna göre sıralama yapar bu durumda eğer bir alt limit yoksa kontenjan dolmamışsa başvuran herkes kayıt hakkı kazanır. Bazen alt limit koyarlar mesela en az 10 başvuru gibi. Bu durumda 50 kontenjan ayrıldı ve 9 başvuru yapıldıysa program açılmaz. En az 10 başvuru gerekir. 51 başvuru varsa not ortalamasına göre sonuncu aday yedek olur. Asıl adaylardan kayıt yapmayan olursa yedeklere sıra gelir.

Eğer tezli yüksek lisans veya doktoraya başvurduysanız diploma notu yanında, ALES ve bazen dil puanı ve bilim sınavı mülakat puanına göre bir sıralama yapılır. Bilim sınavı/ mülakat genelde barajlı olur. En az 50 gibi bir puan almanız gerekir. Diğer puanlarınız çok yüksek olsa da bilim sınavı barajını geçemezseniz kayıt hakkı kazanamazsınız. Mesela 15 kontenjan ayrıldı 10 başvuru yapıldı, bilim sınavını ise hiçbir aday geçemedi diyelim. Bu durumda hiçbir aday kayıt hakkı kazanamaz. O program o dönem öğrenci almadan devam eder. Eğer bilim sınavı gibi bir eleme yöntemi uygulanmayacaksa mevcut puanlara göre sıralama yapılır ve en üstten kontenjan kadar aday alınır. Bu arada tezli yüksek lisans ve doktora için en fazla puanı ALES’in getirdiğini belirtmiş olayım. Yüksek bir ALES’iniz varsa düşük diploma notunuzun açığını kapatır. Malum mezuniyet notunuzu yükseltemezsiniz ama ALES’i yükseltebilirsiniz. Bu puanların nasıl yükseltileceği ile ilgili çalışma yöntemlerimi yazdığım yazıları da aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz. Kevser Bozkurt.

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres ve kaynak göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.

https://lisansustuegitim.net/2022/11/20/nasil-ders-calisilir/

https://lisansustuegitim.net/2022/10/21/dil-sinavini-nasil-gectim/

https://lisansustuegitim.net/2022/10/19/ales-hakkinda-her-sey/


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: