Bugünlerde bazı il milli eğitim müdürlüklerinin öğretmenlerin yüksek lisans yapmasını teşvik amacıyla üniversitelerle kontenjan protokol antlaşması yaptığını duyuyorum. Buna özel kontenjan deniliyor.

Bu isme benzeyen bir de özel öğrencilik vardır. Özel öğrenciler yüksek lisans derslerine program öğrencisi olmaksızın ücretini vererek kayıt olur ve sadece öğrencisi olduğu dersleri takip ederler. Eğitim sonunda kendilerine almış olduğu dersleri gösterir bir belge verilir ancak bu yüksek lisans diploması değildir ve diplomanın sağladığı haklardan yaralanamazlar. Özel öğrenci statüsünde iken ALES, dil gibi şartları yerine getirip programa kayıt olabilirler ve böylece aldığı dersler üzerine kalan dersleri de alıp diploma almaya hak kazanabilirler. Başvurduğunuz program için gerekli şartları henüz taşımıyorsanız ama yakın zamanda yerine getirecek durumunuz varsa ve bir an önce okumaya başlamak istiyorsanız özel öğrencilik düşünülebilir. Dersleri veren hocaların seçme jürisinde olduğu düşünülürse kendinizi, çalışkan bir öğrenci olduğunuzu göstermeniz için bir fırsat olabilir.

Gelelim özel kontenjana. Özel kontenjan sizin bağlı bulunduğunuz kurumun ekstra talep ettiği ve sizlere yönelik açılan bir kontenjandır. Üniversite sınavında okul birinciliği kontenjanını düşünün. Kabul almanızın kolaylaşması ve belki ayrı bir sınıfta eğitim görmeniz için yapılan bir teşvik. İstanbul İli için böyle bir duyum aldım mesela. Geçmişte de birçok il milli eğitim müdürlüğü üniversiteler ile özellikle vakıf üniversitelerinde fiyat konusunda pazarlık yapıp daha düşük fiyatla öğretmenlerine yüksek lisans yaptırmıştı. Sendikanız, müdürlüğünüz, hatta belki bakanlığınız böyle bir girişimde bulunmuşsa kaçırmayın derim. Özel kontenjanla da girilse alınan eğitim ve verilen diploma aynıdır. Ben kişisel fikrim devlet üniversitelerinden şaşmayın derim. Geçmişte bazı vakıf üniversitelerinde okuyan birçok öğrenci çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres ve kaynak göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: