Okul yönetmeliğiniz gereği bazı dersler alınması zorunlu derslerdir. Onları yönetmeliğinizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Zaten yüksek lisans ve doktorada etik dersi herkes için zorunludur. Ama ben bu yazıda kesinlikle öğrenmeniz gereken dersleri yazacağım.

Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği

Bu ders tüm lisansüstü öğrencileri için zorunludur. Ama bunun ötesinde bu ders sadece geçilmesi değil öğrenilmesi de şart olan bir derstir. Ders kapsamında nitel araştırma yöntemleri, nicel araştırma yöntemleri, veri toplama yöntemleri, geçerlik ve güvenirlik sağlama, örneklem alma, veri analizi, atıf yapma, kaynakça oluşturma gibi akademik hayatınız boyunca kullanacağınız önemli becerileri öğrenirsiniz. Bu dersi iyi öğrenemezseniz ileri dönemlerde kendinizi sürekli birilerine bir şeyler sorarken bulursunuz. Üstelik soru sorduğunuz kişiler sizi yanlış yönlendirip aylarca zaman kaybetmenize sebep olabilir. Bu dersi veren hocalar birden fazla ise bol ödev veren, uygulama ve tartışma yaptıran, öğrenciyi aktif tutan bir hocadan almaya gayret edin. Yüksek lisansta almadıysanız doktorada almanız gerekir. Ama almış dahi olsanız doktorada tekrar alın derim. Zaten buna bir engel de yok. Hala kopyala yapıştır ödev yapan öğrenciler var. Bunun doğru olduğunu sanıyorlar. Hepsi bu dersi etkili öğrenememekten kaynaklanıyor.

Veri analizi veya istatistik dersi

Bu dersin adı nicel veri analizi, nitel veri analizi olabilir. Ayrı ayrı ise ikisini de alın. Zaten bu ders(ler)i almamışsanız doktora Yeterlik sürecinde geçirmezler. Bu derste nitel veri analizi incelikleri, nicel veri analizi, spss, test ve madde istatistikleri, t testi, anova ve diğer yaygın kullanılan analiz çeşitleri öğretilir. Bu dersi zamanında öğrenmezseniz tezinizi bitirmek için parayla istatistik bilen kişiler ararsınız. YouTube ve üniversite kurslarında da bilgilendirici eğitimler var. Eğer iyi bir hoca varsa vakit kaybetmeden bu dersi alın ve emek verip öğrenin. Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Kaynak ve adres göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: