Lisansta iken akademik gelecek düşünen herkesin rüyası bütünleşik doktoradır. Yani yüksek lisansı atlayıp doğrudan doktora eğitimine başlamak. Peki bunun şartları nelerdir ve avantajlı mıdır?

Bütünleşik doktorada lisans diploması ile doktoraya kaydolursunuz, yüksek lisans için harcanacak yılları tasarruf etme düşüncesi insanlara cazip geliyor ancak durum hiç de öyle değil. Öncelikle bu programa başvurmak için normal yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru şartlarından daha ağır şartlar aranır. Mesela lisans not ortalamanız 4 üzerinden en az 3 olmalıdır. ALES puanı için de en az 80 puan istenir. Dil puanı zaten doktoranın diğer bir şartıdır. Kabul alıp öğrenci olduğunuzda da ders döneminde normal doktora ve yüksek lisans programlarından daha fazla ders alınır. Deyim yerindeyse hem yüksek lisans hem doktora derslerini aldırırlar. Ders dönemi en az 2,5 yıl sürer.

Tez dönemi farklı mıdır

Tez dönemi daha farklı değildir. Doktora tezi yazmanız gerekir. Ancak önceden yüksek lisans tezi yazmadığınız için epey acemilik çekebilirsiniz. Genelde yüksek lisans tezi hocalara göre araştırma sürecini öğrenme, doktora tezi ise bireysel araştırma yapabilme becerisi kazanma dönemidir. Bütünleşik doktorada ise hiç deneyiminiz olmadan başarılı bir tez yazmanız gerekir. Herhangi bir sebepten okulu bırakırsanız yüksek lisans diploması bile alamazsınız. Yine de ders dönemini sınırları içinde bitiremeyen öğrencilere tezli yüksek lisansa geçme hakkı verilmesi bir avantaj. Diğer bir avantaj da okulu bitirme azami süresinin 2 yıl daha uzaması. Bunun bir yılı zaten ekstra derslere gider. Kısa yoldan okul bitireyim diye Bütünleşik doktoraya başvurmak bana pek mantıklı gelmiyor. Kar edilen tek iş yüksek lisans tezi oluyor ki bu da zaten işin mutfağı bana göre. Yüksek lisans tezinizde çalma çırpma yapmadıysanız ya da metodolojide vahim bir hata yoksa bir şekilde mezun olursunuz. Acemiliğinizi de yüksek lisans tezi ile atmış olursunuz. Ama çok başarılı ve çalışkan bir öğrenciyseniz denemek istiyorsanız siz bilirsiniz. Deneyimlerinizi lütfen yoruma yazın. Bu arada belirtelim ki her üniversitede bütünleşik doktora programı açılmaz. Oldukça nadir rastlanan bir çağrıdır. Genelde büyük üniversitelerde açılır. Şansınız bol olsun. Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: