Ben de ilk duyduğumda şok oldum. İlk defa duyacak olanlar da şaşırır belki. Yüksek lisans ve doktora savunmasında maalesef artık bitmesi gereken bir geleneğimiz var.

Yıkılası gelenek👇

Tezinizi yazdınız, intihal raporunuz, savunma belgeleriniz, jüriniz hazır, siz de sunu hazırladınız jüriye tezinizi sunacaksınız. Yeterince gerginsiniz zaten. Kendi danışmanınız, okulunuzdan bir hoca bir de misafir hoca önünde tezinizde ulaştığınız sonuçları anlatacaksınız. Acaba ne sorarlar, neyi eksik bulurlar, heyecanımı nasıl yeneceğim derken bir de tez savunma sınavında ekstradan bir yükünüz var. Jüriye pastalı, börekli, meyveli, kolalı ikram menüsü hazırlamak. Tabak, çatal, bardak, peçete tam mı diye kontrol etmek. Ev yapımı böreklerin, pastaların arasında hocalar bir yandan yemek yeyip lokmasını yutunca yöntemden, kaynakçadan konuşacak. Siz de bir yandan bulgularınızı anlatıp bir yandan hocaya bir tabak daha almaz mısınız diyeceksiniz. Allahım ne saçma bir adet. Bu adeti ilk kim icat etti bilmiyorum ama sürdürmek, sürdürülmesini tasvip etmek yeterince onur kırıcı. İkram ancak su olmalı. Hem hocaların değerini düşüren, hem de öğrenciyi ekstra strese sokan bu uygulama acilen terk edilmelidir. Bu konuda danışmanlar ön ayak olmalı, öğrenciler de daha cesur olmalıdır. Hele başka şehirden gelen bir öğrencinin koca bir piknik sepetiyle yolculuk yapmak zorunda kalması akla da sığmaz, insafa da. Benim yüksek lisans tez savunmamda iki öğrenci arka arkaya aynı salonda savunma sınavına girdik. Diğer öğrenci başka şehirden gelmesine rağmen meyve suyu, üzüm, kuru pasta ve hatırlayamadığım bir börek çeşidi getirmişti. Ben de baklava ve hazır tabak almıştım. Tezi sunarken koca bölüm başkanının tabağı boşalmış mı diye kontrol etmek, hocam tekrar alır mısınız demek ortamı anında kadınlar gününe çeviriyor. Bence bu bizim coğrafyamıza özgüdür. Bir kanadalının börek ikram edeceğini sanmam.

Yabancı ülkelerde de benzeri adetler olduğunu ama işin içecek şeklinde kaldığını duydum. Lütfen bilenler diğer ülkelerdeki durumu yoruma yazsın. Yazıyı ona göre güncellerim. Umarım dünyada tek değilizdir. Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: