Alese iki defa girdim. İlkinde 80 ikincisinde 90 aldım. Tekrar girsem 95 alabileceğimi düşünüyorum çünkü olayı çözdüm. Size de anlatayım.

ALES’te 50 Türkçe 50 matematik sorusu vardır. İki buçuk saat süre verilir ve senede 3 kere sınav yapılır. Sınav, il ve bazı büyük ilçelerde yapılır. Sınavı ösym yapar bu yüzden sınav binasına kalem, silgi vs götürülmez, çantanızı muhtemelen kantine emanet bırakırsınız. Çünkü binaya çanta ile girmenize izin verilmez. Sınavda verilen peçeteleri sınav sonunda binadan çıkarken gözyaşlarınızı silmek için kullanırsınız. Şaka şaka bu yazımda puanı nasıl jet hızıyla yükselteceğinizin tekniklerini yazacağım.

Tüm mesele biraz matematik temel ve Türkçe mantık örgüsü ile pratik yapmış olmak. Matematik testine nasıl çalışacaksınız? Bu testte 50 soru var ve istenen bilgi düzeyi ortaokul matematik bilgisi. Gerisi düşünme ve çözüm yolunu görme becerisi. Eğer matematik bilgisi konusunda sıkıntınız varsa mutlaka TYT kitaplarından veya konu anlatımlı ALES kitaplarından çalışıp konu bitiminde test çözmelisiniz. Konu bilgisi konusunda sorununuz yoksa bol bol çıkmış soru çözmeniz lazım. Son beş yılın çıkmış sorularını indirin veya çözümlü kitaplar var, alın çalışın. En iyi hazırlık kitabı çıkmış sorular ve çözümleridir. Çözümü olmayan bir kitap ise hiç bir işe yaramaz benden söylemesi. Türkçe testinde de esas ölçülen okuduğunu anlamadır. İyi bir okuyucu olun. Bol bol çıkmış soru çözün. Yine 50 Türkçe sorusu çıkar bunun 10 kadarı mantık sorularıdır. Mantık soruları şekil çizerek, not alarak, ihtimaller elenerek çözülür. Bu konuda da iyi olmak için bol bol soru çözmelisiniz. Sınava 3 ay kala sıkı bir çalışmaya girin, her gün bir deneme veya eşdeğer test çözüp yanlış yaptığınız soruların çözümlerini inceleyin. Sınava 1 ay kala sadece çıkmış soru çözün ve süre tutun. Gerçek sınav gibi kendinizi ölçün. Mutlaka ama mutlaka yanlış yaptığınız soruların çözümlerine bakın. Bu bilgi benim tüm girdiğim sınavlarda başarılı olmamı sağlayan anahtar bilgidir. Yanlış yaptığın sorunun çözümüne bakmıyorsan zamanını çöpe attın demektir. Tüm bu tavsiyelerime uyun kesinlikle puanınızın nasıl yükseldiğini göreceksiniz. Bu arada ALES sonuç açıklama tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir. Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: