Tezsiz yüksek lisansta ders seçimini okul yapar bu yüzden sizden beklenen ders kaydını yenileyip, derslere devam etmeniz ve ödevleri yapmanızdır. Tezli yüksek lisansta ise ders seçimi bezen kısmen bazen tamamen öğrenciye bırakılır. Üniversitenizin yönetmeliği ve Lisansüstü eğitim yönetmeliğinde kaç kredilik ders başarmanız gerektiği yazar. Bu genelde 8 derstir. İlk dönem 5 ikinci dönem 3 ders gibi bölerek almak daha kolay olabiliyor. Hepsini tek dönemde alamazsınız çünkü kredi sınırı vardır.

Alacağınız dersleri o dönem açılan dersler içinden ders kayıt süresince seçersiniz. Dersleri hangi hocanın verdiği ders kaydı esnasında görünür ayrıca her zaman öğrenci işlerini telefonla arayıp sorabilirsiniz. Derslerin hangi gün ve saatte yapılacağı da ders kayıt ekranında görünüyorsa buna göre size uygun günlerdeki dersleri seçmek çok iyi olur. Mesela hepsini aynı gün seçerseniz haftada bir gün dersiniz olur. Genelde perşembe, cuma açılan ders çok olur. Dersin hangi gün olacağı belli değilse dersin hocasına mail atmak ve dersin planlandığı günü sormak gerekir. Mesela ders pazartesi günü yapılacak ve siz cuma gelebilecekseniz pazartesi olan dersi seçmemeniz en hayırlısı olacaktır. Hocaların mail adresleri kısa bir google aramasıyla bulunur. Hocalar düzgün soru soran herkese cevap verir. Bir iki tane tip çıkabilir yani garanti vermiyorum.

Son olarak şunu da ekleyeyim yüksek lisansta geçme notu cb veya 70tir. Normal çalışan biri geçer dert etmeyin. Ayrıca son yönetmelik değişikliğine göre yayın etiği dersi zorunludur. Yani derslerinizden biri etik olacak o kesin. Diğer dersleri ona göre ayarlayın. Etik dersini geçmeden ister 15 ders geçin mezun olamazsınız. Aman buna dikkat edelim. Üniversite veya bölümünüzde ayrıca zorunlu olarak belirlenmiş ders de olabilir. Yönetmeliği okumak ve öğrenci işlerine telefon – mail ile sormak gerekecektir. Yönetmeliği zaten okuyun. İlk yapacağınız o olsun. Birçok şehir efsanesi yönetmeliği okumamak yüzünden çıkıyor. Kevser Bozkurt

Bu yazının tüm hakları saklıdır. Adres göstermeden paylaşım yapanları lütfen bildiriniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: